En studie i rött

I ett hus i södra London hittas en amerikan mördad. På väggen i det skumma rummet finns ordet Rache skrivet med blod. Scotland Yard står alldeles handfallna. Dags för Sherlock Holmes att göra entré

Den unge läkaren Arthur Conan Doyle fick ett engångsarvode på 25 pund för sin detektivhistoria, som i original utgavs tillsammans med några berättelser av andra författare i en julbok 1887. En studie i rött kom att följas av ytterligare en Holmes-roman innan succén var ett faktum i samband med tidskriftspublicerandet av de första novellerna om mästerdetektiven. En av historiens mest kända och klassiska litterära gestalter hade skapats.

Originaltitel
A study in scarlet
Författare
George Hutchinson Mattias Boström Arthur Conan Doyle, Sir
(Arthur Conan Doyle översättning och kommentarer: Mattias Boström illustrationer: George Hutchinson., Omslag: "Sherlock Holmes samlade bedrifter", Första svenska upplaga 1893 med titeln: Förföljd. Första upplaga i denna översättning 2004)
Genre
Deckare, Roman, Romaner
Språk
Svenska
Förlag År Ort Om boken ISBN
Lind & Co 2007 Sverige, Stockholm, Danmark 183 s ill. 978-91-85801-03-9